piątek, 4 grudnia 2015

5 pomysłów na... choinkę inną niż zwykle

Hej, widziałeś? Już grudzień! Szybko zleciało.

A skoro grudzień, to ogłaszam oficjalne przyzwolenie na okołoświąteczne tematy i ozdoby :) I choć supermarkety ubiegły mnie już dawno temu, to myślę, że początek grudnia to dobry moment na przystrojenie mieszkania. A nie ma nic bardziej świątecznego, niż choinka! Tradycyjne naturalne drzewko to pomysł nie tyle oklepany, co nieco kłopotliwy - igły się sypią, sporo miejsca to-to zajmuje, a jak dodamy do niego kota i/lub dziecko, to katastrofa gotowa. Oczywiście mnóstwo z Was nie wyobraża sobie świąt bez żywej choinki… Jednak dla tych, którym do szczęścia nie potrzeba zapachu igliwia, tradycyjnych szklanych bombek i szpica na szczycie przygotowałam zestawienie 5 świetnych projektów DIY na choinkę… Bez choinki. Chodźcie!

1. Wycięta z kartonu

To bardzo prosty a jednocześnie ciekawy projekt. Surowiec jest dostępny w każdym supermarkecie lub sklepie papierniczym. Do wykonania takiej choinki potrzebujesz jedynie kartonu! Znalazłam dwie wersje - pierwsza z nich to kształt 2d, który postawiony został pod ścianą i oświetlony od spodu zwykłymi lampkami choinkowymi - przyznasz, że efekt jest naprawdę fajny, nie? Do tego projektu przyda się sztywny karton, który dostać można w miejscach, w których zaopatrują się studenci architektury. Drugi pomysł jest nieco trudniejszy, ale wygląda epicko. To choinka z tektury z jakiej zrobione są pudełka, w których towary przychodzą do sklepów. Wycinamy z niej 3 identyczne kształty drzewka a później sklejamy/składamy w całość. Wygląda trudniej, ale efekt jest tego wart, prawda? Myślę o zrobieniu mniejszej wersji na komodę - chciałbyś zobaczyć tutorial? :)

1 2

2. Z papieru

Tak wiem - to brzmi jak projekt dla przedszkolaka. Jednak po obejrzeniu kilku zdjęć przekonasz się do tego pomysłu tak jak i ja. Idea jest bardzo prosta - kartki (mogą być także strony z gazety - kocham recykling) zwinąć należy w tutki i przyczepiać końcówkami do siebie. Im wyższy poziom, tym tutki muszą być zwinięte silniej. Warto wyposażyć tą choinkę w jakiś kręgosłup - może być drewniana listewka, patyk znaleziony na spacerze… Kij od miotły też da radę. Dzięki temu cała konstrukcja będzie bardziej stabilna. Wykonane w taki sposób drzewko wygląda oryginalnie i nowocześnie, a wcale nie jest trudne do zrobienia. Czemu by nie zaprosić małych mikołajowych pomocników do zabawy i nie zaaranżować miłego, rodzinnego popołudnia?

1 2 3

3. Zwisająca z sufitu

Ciekawy pomysł, który jednak wymaga nieco więcej zachodu. Projekt ze zdjęcia zrobiony jest z cieniutkiego aluminium, jednak myślę, że karton z powodzeniem sobie poradzi. Jak to działa? Należy wyciąć duże kółko, a następnie rozciąć je po kształcie spirali. Założę się, że kojarzysz ten sposób z przedszkola! Łapiąc za środek kółka i podnosząc je do góry uzyskasz spiralę 3d, która ułoży się w uproszczony kształt choinki. Można pozostawić ją gołą, można przystroić bombkami, światełkami lub innymi świątecznymi motywami - to już zależy od Ciebie. Najtrudniejsza część to wkręcenie haka w sufit i podwieszenie ozdoby - jednak myślę, że i z tym sobie poradzisz.

1 2 3

4. Z kordonka/sznurka

Rozpinanie sznurka na wbitych w deseczkę gwoździach to pomysł stary jak świat. Taka ozdoba wisiała w domu mojej babci i zawsze bardzo mnie intrygowała, dlatego kiedy zobaczyłam wersję świąteczną, wiedziałam, że muszę się nią z Tobą podzielić. To bardzo proste - W deseczkę lub w tablicę korkową wbijamy pinezki/gwoździe, które przybiorą kształt choinki. Może być to zwykły trójkąt, jeśli preferujesz proste formy ;) W znalezionym przeze mnie projekcie użyto przyklejanych do ściany haczyków - też zdadzą egzamin. Teraz czas na zabawę - rozpinasz na przygotowanej kanwie sznurek, który tworzy kontur i wnętrze choinki i… już. Do sznurków przyczepić można ozdoby, kartki świąteczne lub miłe karteczki dla domowników. Proste, a jakie przyjemne, nie?

1 2

5. Narysowane lub naklejone

Najprostszy pomysł zostawiłam na koniec. Co powiesz na motyw choinki narysowany na tablicy lub wyklejony taśmą washi tape na ścianie? Taką dekorację zdążysz uwinąć w pół godziny! Nie uwierzę więc, że nie masz czasu na ustrojenie mieszkania na święta. Podobnie jak w przypadku numeru 4, motyw ozdobić możesz bombkami lub drobnymi ozdobami, a także światełkami. Niech zapanuje świąteczny nastrój! 


1 2 3

Proste, prawda? Wybrałeś spośród propozycji coś dla siebie? Tym wszystkim, którzy nie wyobrażają sobie jednak świąt bez prawdziwej choinki powiem tylko tyle - jedno nie wyklucza drugiego! Im więcej dekoracji i świątecznego nastroju, tym lepiej. W końcu coś musi umilić te długie, zimne, zimowe wieczory... :)

Masz jakiś inny pomysł? Podziel się!

PS. Hej!  Możesz też na święta polubić mojego fanpejdża - Daj mi trochę świątecznej radości :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...