wtorek, 4 listopada 2014

Łazienka z dodatkiem drewna

Dzisiejszy post jest nieco przewrotny. Łazienki kojarzą się z ceramicznymi płytkami, specjalną farbą, która "nie ciągnie" wilgoci i kamiennymi blatami. Drewno w łazience? Przecież ci spleśnieje, zawilgotnieje i pociemnieje. Tylko szaleńcy decydują się na takie rozwiązanie? Okazuje się, że wcale niekoniecznie.Odpowiednia pielęgnacja

Drewno jest dużo bardziej wymagające, niż płytki lub gres. Przede wszystkim, musisz pamiętać o zaimpregnowaniu drewna zaraz po założeniu go na ściany czy podłogę. Najbardziej popularnym sposobem zabezpieczającym jest lakierowanie. Poleca się lakiery poliuretanowe, uretanowe i uratenowo - alkaidowe. Jest jednak pewne ale - podłoga pokryta lakierem staje się śliska i chłodna w dotyku. Nietrudno wywinąć orła wychodząc spod prysznica. Z tego powodu, specjaliści polecają drugą metodę, która nie tylko lepiej sprawdza się w przypadku podłogi, ale także wygląda dużo efektowniej - olejowanie. Brzmi pięknie, ale niestety olejowane drewno potrzebuje stałej pielęgnacji. Nową warstwę oleju należy nakładać średnio co dwa miesiące, podczas gdy podłoga lakierowana potrzebuje jedynie delikatnych detergentów do czyszczenia.Dodatkowo powinnaś zabezpieczyć spoiny między deskami, żeby do szczelin nie dostała się woda Nietrudno sobie wyobrazić, co mogłoby się wtedy stać - drewno będzie puchnąć i czernieć. Do izolacji służą  elastomery, specjalne tworzywa.


Decyzja została podjęta?


Jeśli pomimo większego nakładu pracy zdecydujesz się na drewno w łazience, masz do wyboru kilka opcji. Do pomieszczeń wilgotnych szczególnie poleca się drewno egzotyczne, ale jeśli uprzesz się na drewno rodzime, to przecież nikt Ci nie odmówi. W przypadku egzotyków poleca się teak, badi, wenge, albo cedr. Najlepszym wyborem w przypadku drewna polskiego będzie dąb, jesion, modrzew i wiąz.

źródło: Górska Osada - Luxury Chalets in Tatra Mountains
Styl nowoczesny

źródło: Arte Design

Na pewno niejednokrotnie rzuciły Ci się w oczy piękne salony kąpielowe, które rzeczywiście wyglądały bardziej jak pokój, niż łazienka. W takich realizacjach często używane jest drewno, ponieważ sprawia wrażenie luksusu i odwraca uwagę od pierwotnego przeznaczenia pomieszczenia. W nowoczesnych rozwiązaniach dominują proste kształty, czytelne formy i biel połączona z drewnem. Zwykle pojawia się ono na podłodze lub ścianie, rzadziej - w dodatkach. Warto zauważyć, że łazienki te mają okno - naturalne światło jest niezwykle ważne - dzięki temu Twoja łazienka nie będzie wyglądała jak sauna.

źródło: Huk Atelier
Styl rustykalny


źródło: Studio Kreatura
Drewno świetnie odnajduje się również w rozwiązaniach rustykalnych i skandynawskich. Jest to oczywiście zupełnie inne tworzywo - najczęściej rodzime, bielone, sprawiające wrażenie niewykończonego. Rzadziej pojawia się na podłodze, częściej w formie mebli - szafek i regałów oraz dodatków. W takich wnętrzach znajdziesz także cegłę, wiklinę oraz metalowe elementy w kolorze starego złota lub miedzi. 


Nie masz czasu na pielęgnację drewna?

W takim wypadku z pomocą przychodzą projektanci płytek ceramicznych. Od dłuższego czasu możemy obserwować zalewanie rynku przez drewnopodobne płytki. Według mnie, idealne rozwiązanie dla ludzi, którym nie chce się co dwa miesiące olejować podłogi, a jednak ciepło drewna jest dla nich czymś, czego nie chcą sobie odmówić. Efekt jest naprawdę przekonujący i wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do łazienki. Płytki świetnie sprawdzą się w przedpokoju, otwartej kuchni lub nawet w salonie (o ile lubisz chłód pod stopami lub zainwestujesz w ogrzewanie podłogowe). Są odporne na ścieranie i nie musisz latać ze ścierką za każdym razem, jak coś Ci się wyleje.


źródło: łazienka z mojego projektu

No i oczywiście, możesz postawić na dodatki. W neutralnej łazience, drewniane elementy wprowadzą przytulny, domowy klimat.

źródło: IKEA PR

A jakie jest Twoje zdanie na temat drewna w miejscach, które są narażone na wilgoć? 

3 komentarze:

  1. Drewno w łazience - oczywiście! Drewno na podłodze w łazience... niekoniecznie. Za dużo pracy trzeba włożyć w utrzymanie, choć przyznam że wygląda to imponująco.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie się nie podoba drewno w łazience na podłodze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak to mówią, o gustach się nie dyskutuje :) Chciałam tylko pokazać, że nie jest to niewykonalne, jak może się wydawać.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...