piątek, 7 września 2018

Światło w domu - przedpokój

No i przyszedł czas na ostatnią część serii o oświetleniu. Tym razem zajmę się przedpokojem - pomieszczeniem, które większość Polaków traktuje po macoszemu. Dlaczego? Bo zwykle są to mikroskopijne wnętrza, z których połowę zajmuje szafa wnękowa, a drugą połowę otwierane do wnętrza drzwi.

Więc naprawdę ciężko jest w nich zaszaleć.

Nie oznacza to jednak, że przedpokój ma być ciemną śluzą prowadzącą do reszty mieszkania ;) W dzisiejszym poście znajdziesz porady dotyczące przedpokoi, korytarzy a także oświetlenia na schodach. Zapraszam!

Przedpokój i korytarze to miejsca w domu, w których spędzamy najmniej czasu. To przestrzenie komunikacji, zatem światło nie musi być ani bardzo klimatyczne, ani precyzyjne - ma po prostu oświetlać nam drogę. Oczywiście możemyzaplanować dodatkowe punkty świetlne, które będą podkreślały ciekawe elementy wnętrza, doświetlały strefę z lustrem lub z szafą - ale najważniejsze jest dobre zaplanowanie światła głównego - jego natężenia, barwy i liczby punktów.


Światło główne

Lampy w przedpokoju powinny dawać intensywne światło - około 300lx. Najlepiej wybrać neutralne, białe żarówki - będą one pasować do każdego wnętrza. Jeśli jednak Twój przedpokój jest naprawdę mikroskopijny, możesz rozważyć chłodne, lekko niebieskawe światło - taki trick pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie. Ciepła barwa zadziała dokładnie odwrotnie - pomniejszy wnętrze i sprawi, że będzie ono bardziej przytulne. Takie rozwiązanie będzie dobre do korytarzy o wysokich sufitach.

Jaki rodzaj oprawy wybrać do przedpokoju? To zależy, jaki efekt chcesz uzyskać. Reflektory oraz listwy z kilkoma żarówkami pomogą doświetlić większe przedpokoje, bez potrzeby rycia w suficie i wstawiania kolejnych opraw. To również dobre rozwiązanie do wnętrz o nieregularnych kształtach, w których wnęki mają tendencje do pozostawania ciemnymi plamami.


Plafony i spoty idealnie sprawdzą się w długich korytarzach, w których wymagany jest montaż więcej niż jednej oprawy. Dzięki temu że są subtelne, nie będą dominowały we wnętrzu. Ile opraw powinnaś przewidzieć w swoim korytarzu? Moim zdaniem optymalnym rozwiązaniem jest montaż jednej lampy co 120cm. Do tej pory ta zasada jeszcze mnie nie zawiodła ;)


A co z lampami wiszącymi? Te szczególnie dobrze wyglądać będą w przedpokojach o wysokich sufitach - na przykład w starych kamienicach. Dzięki temu, że źródło światła znajduje się bliżej podłogi, całe pomieszczenie będzie jaśniejsze. Zwisy mogą także stanowić integralną dekorację długich korytarzy - pamiętaj jednak, że muszą wisieć w jednej linii, dokładnie na osi symetrii sufitu.


Jesteś fanem taśm ledowych umieszczanych gdzie tylko się da? Spoko - przedpokój idealnie się do tego nadaje. Możesz pokombinować z obniżanymi sufitami, ciekawymi kształtami czy nawet listwami, które przechodzą z sufitu na ścianę. Dobrym pomysłem jest też połączenie ledów z dodatkowymi punktami - spotami, zwisami lub kinkietami, ponieważ światło przez nie imitowane zwykle nie jest wystarczające by odpowiednio doświetlić strefę wejściową.

A co, gdyby zupełnie zrezygnować ze światła na suficie i zastąpić je kinkietami? To idealna opcja do pomieszczeń o niewielkiej wysokości - zamontowanie kilku reflektorów na ścianie i skierowanie światła w kierunku sufitu optycznie podwyższy pomieszczenie, a brak opraw sufitowych spowoduje, że wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne.


Światło boczne

To nie jest tak, że dodatkowe światło w przedpokoju jest zakazane. Po prostu nie jest konieczne ;) Jeśli jednak masz ochotę pobawić się nieco oświetleniem, mam dla Ciebie kilka pomysłów na dodatkowe punkty świetlne w przedpokoju i korytarzu:

  • kinkiety lub zwisy przy lustrze
  • oświetlenie szafy - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz w formie oczek sufitowych lub lampek na wysięgniku jak ta z IKEA
  • lampy galeryjne, oświetlające obrazy czy galerię zdjęć
  • oświetlenie przypodłogowe - taśmy led przy cokole szafy, listwie przypodłogowej, oczka montowane w ścianie
  • lampa stojąca w pustym rogu przedpokoju


Łączniki

Przy projektowaniu oświetlenia w przedpokoju, bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie łączników. Zdecydowanie polecam korzystanie z łączników schodowych - czyli takich, które umożliwiają włączanie tej samej lampy za pomocą dwóch pstryczków - jednego przy drzwiach wejściowych, a drugiego przy salonie lub sypialni ;) Dzięki temu nie będziesz musiała w butach wracać się do wnętrza mieszkania, ani urządzać nocnych spacerów w celu zgaszenia zapomnianej lampy. Warto rozważyć także łącznik gaszący wszystkie światła z przedpokoju (a nawet ze strefy dziennej) umiejscowiony zaraz obok drzwi wejściowych - to bardzo wygodne rozwiązanie, które coraz częściej spotyka się w mieszkaniach.


Schody

Mówiąc o przedpokoju, nie sposób nie wspomnieć o schodach. Tutaj światło nie musi być aż tak intensywne - wystarczy 200lx. Pamiętaj, że lampy powinny oświetlać stopnie, a nie świecić prosto w twarz wchodzącej po nich osoby. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie umiejscowienie punktów. Lampy wiszące powinny znajdować się około 2 metry nad stopniem, nad którym są zamontowane, kinkiety z kolei - powyżej linii wzroku, czyli od 1,7 do 2 metrów nad schodami.Dobrym rozwiązaniem jest też oświetlenie przy samych stopniach. W wielu wypadkach należy je zaplanować przed wykończeniem schodów, ponieważ do ich zamontowania wymagane będą odpowiednie frezy w stopniach lub podstopnicach. Alternatywą mogą być oczywiście listwy led przyklejane bezpośrednio pod wysunięte stopnie schodów lub lampy - oczka, które montowane są w ścianie, zaraz nad stopnicami. Tym, którym zależy na efekcie wow polecam przyjrzeć się podświetlanym balustradom - takie rozwiązanie robi wrażenie!


Pamiętaj, że jeśli klatka schodowa jest wyłączona z reszty pomieszczeń, powinnaś przyłożyć dużo większą uwagę do jej oświetlenia - niezbędne może okazać się połączenie świateł pod stopnicami z kilkoma lampami z góry. Jeśli natomiast schody są ażurowe i stanowią część strefy dziennej, możesz podejść do tematu nieco swobodniej - lampy znajdujące się w salonie pomogą bowiem je doświetlić.

No i tyle! Teraz masz już wszystkie informacje, żeby poprawnie zaprojektować oświetlenie w całym domu. Do roboty!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...