niedziela, 4 czerwca 2017

Najważniejsze wymiary w Twoim domu - Łazienka

To już czwarta część serii towarzyszącej poradnikowi "Najważniejsze wymiary w Twoim domu". Dziś będzie o łazienkach. Uzbrój się w kartkę i ołówek, bo znowu zarzucę Cię liczbami. Ale spokojnie - postaram się wszystko wytłumaczyć. Łopatologicznie.
INNE POSTY Z SERII NAJWAŻNIEJSZE WYMIARY:


Sanitariaty

Jesteś team wanna, czy team prysznic? A może team prysznic w wannie? Zacznij od zdefiniowania własnych potrzeb i przemyślenia, jakie sanitariaty chcesz mieć w swojej łazience. Trochę Cię zmartwię - często jest tak, że istniejąca instalacja wodociągowa i kanalizacyjna ogranicza możliwości przeróbek. Oczywiście, można przesunąć umywalkę o kilka centymetrów, ale przeniesienie miski sedesowej na drugą ścianę rzadko kiedy będzie możliwe. Ot, taka uroda mieszkania w bloku - pionów kanalizacyjnych nie da się zmieniać wedle uznania. Zmiany w kanalizacji wiążą się z wypracowywaniem odpowiednich spadków (zakładam, że wiesz co się dzieje, kiedy takie wymagania nie zostaną spełnione... Gówniana sprawa). Ale nie piszę tego przecież po to, żeby Cię straszyć - najlepiej każdą decyzję skonsultować z deweloperem lub instalatorem i upewnić się, że to co narysowałaś na kartce ma szansę powstać w realu.Planując łazienkę musisz bazować na swoich doświadczeniach. Częściej korzystasz z wanny, czy z prysznica? A może w Twojej łazience jest miejsce na obie rzeczy? Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz narożnej wanny - jeśli Twoje kąpiele ograniczają się do 10 minut, to może wystarczy Ci zwykła wanna, a zaoszczędzone miejsce lepiej przeznaczyć na bidet? Ostatnio popularne stało się też montowanie dwóch umywalek - wszystko fajnie, ale czy naprawdę będziecie korzystać z łazienki w parze? Żeby nie było - ja nie neguję! Chcę tylko zwrócić Twoją uwagę na to, że podążanie za modą i projektowanie rozwiązań, z których nie będziesz korzystać jest po prostu głupie. Szkoda miejsca. No i oczywiście kasy.

Na rynku aktualnie dostępne są tysiące modeli elementów wyposażenia łazienek. Masz kilkanaście rodzai umywalek, wanny wolnostojące, do zabudowy, narożne, lewitujące... Masa tego jest. W tym gąszczu naprawdę ciężko wybrać coś, co będzie dla Ciebie odpowiednie. I ja sobie z tego doskonale zdaję sprawę - dlatego przygotowałam tabelę, w której zawarłam wymiary wygodnych dla przeciętnego człowieka sanitariatów. To taki drogowskaz - warto od niego zacząć, a potem, w miarę swoich potrzeb i dostępnej powierzchni zwiększać lub zmniejszać te wymiary.


W moim poradniku znajdziesz minimalne i maksymalne wymiary wszystkich najważniejszych elementów wyposażenia łazienki - przejrzałam tysiące modeli toalet, wanien i umywalek - wszystko po to, żebyś nie musiała się martwić, czy uda Ci się znaleźć mikroskopijny prysznic, który zmieści się w Twojej malutkiej łazience, albo odpowiednio długą wannę, w której będziesz mogła zanurzyć się aż po nos.

Jeśli jeszcze nie masz swojego poradnika, możesz go zdobyć, zapisując się na newsletter w okienku poniżej.Zanim jednak zaczniesz wybierać wymarzone (no dobra, przesadziłam, nie sądzę że ktokolwiek marzy o konkretnym modelu kibla) sanitariaty, zwróć uwagę na to, że każdy z nich potrzebuje konkretną ilość miejsca - zarówno po bokach jak i przed nim. I tak na przykład - umywalki, toalety i bidety powinny być odsunięte od ściany co najmniej o 20cm. Taką samą odległość powinnaś zachować pomiędzy tymi elementami. To bardzo ważne - niejednokrotnie widziałam toalety zaprojektowane tak, że trzeba było trzymać łokcie przy sobie. Korzystanie z takiej łazienki jest cholernie niekomfortowe - nie chcę się tu rozwijać nad procesami fizjologicznymi, ale wiesz - trochę miejsca do manewrów jest jednak wskazane.

Ważne jest też, żeby zachować odpowiednią ilość wolnego miejsca przed sanitariatem. WC i bidet potrzebują około 90cm x 80cm przed sobą, żeby wygodnie z nich korzystać. Umywalka - prostokąt o szerokości 50cm i długości 70cm. Do wyjścia z wanny potrzebujemy około 70cm, a z prysznica - mniej więcej metr. Oczywiście te wyimaginowane prostokąty zawsze będą na siebie nachodzić, jednak projektując (czy w programie, czy na kartce) łazienkę, warto je sobie wrysować, żeby sprawdzić, czy nie ma żadnych konfliktów.


Na koniec tej części jeszcze kilka rad - przede wszystkim staraj się grupować wszystkie zabudowy ścienne.  Nie rób zabudowy na różnych wysokościach i o różnych szerokościach - zawsze próbuj je ujednolicić. O co dokładnie mi chodzi? Weźmy na przykład podwieszane WC ze spłuczką "w ścianie". Wiadomo, że taki stelaż musi zostać zabudowany. Ale kiepsko wygląda to solo. Możesz zabudowę pociągnąć do narożnika i zrobić w niej wpuszczane półki za wanną. Możesz stworzyć półkę na kosmetyki nad umywalką. Pomysłów jest mnóstwo - rozejrzyj się po Homebooku lub Pintereście. Postaraj się, żeby zabudowy były przemyślane i wyglądały schludnie - to potrafi ogromnie wpłynąć na odbiór wnętrza.

Pomyśl o takich oczywistościach jak kosz na brudną bieliznę, miejsce na suszenie mokrych ręczników, na zapas papieru toaletowego i proszku do prania. To wydają się być całkiem błahe rzeczy, ale nieprzemyślane teraz, boleśnie przypomną o sobie później.

Nie zapominaj też o miejscu na przechowywanie! Szafka pod umywalką, zabudowa pralki, płytka szafa we wnęce - te miejsca bardzo szybko zapełnią się kosmetykami i detergentami. Nie planuj samych otwartych półek - pewnych rzeczy nie będziesz chciała eksponować. Mam rację?


Płytki

Najtrudniejsza część już za Tobą! Teraz pozostało już tylko wybrać płytki. Tylko.

Ogromna ilość serii dostępnych w sklepach powoduje, że zachowujemy się totalne osły. Bardzo ciężko jest się zdecydować, gdy co chwilę znajdujesz jeszcze fajniejsze modele. Cóż, nie jestem Ci w stanie pomóc. Mogę jedynie podpowiedzieć, że wiele płytek występuje w standardowych, powtarzalnych wymiarach. Dzięki temu możesz łączyć różne kolekcje, do czego gorąco Cię namawiam. Spróbuj spojrzeć na każdą płytkę z serii z osobna, przemyśleć, z czym będzie dobrze się komponować. Efekty mogą Cię zaskoczyć!


Na koniec jeszcze mała techniczna uwaga - nie próbuj na siłę zmniejszać fugi. Jeśli fachowiec mówi, ze ma być 5mm, to niech tak będzie. Zasada jest prosta - im większy format płytek, tym szersza przerwa między nimi. Fugi spełniają bardzo ważne zadanie - przenoszą naprężenia z płytek, dzięki czemu te nie pękają. Jeśli dylatacja między nimi będzie za mała, konsekwencje mogą być przykre i kosztowne. A tak naprawdę w całej aranżacji te kilka dodatkowych milimetrów zupełnie się zgubi :)

Zdradzę Ci sekret - według mnie, łazienki są najtrudniejszymi pomieszczeniami do zaprojektowania. Na szczęście za pomocą tego wpisu i treści z poradnika, jesteś w stanie samodzielnie ją zaplanować. Czasem przyda się wsparcie hydraulika, czasem sprzedawcy w sklepie, ale generalnie nie widzę powodu, żeby miało Ci się nie udać. Trzymam kciuki! :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...