wtorek, 4 listopada 2014

Drewniane łazienki


Dzisiejszy post jest nieco przewrotny. Wszystkim nam łazienki kojarzą się z ceramicznymi płytkami, specjalną farbą, która "nie ciągnie" wilgoci i kamiennymi blatami. Drewno w łazience? Przecież  ci  spleśnieje, zawilgotnieje i zciemnieje, prawda? Okazuje się, że wcale niekoniecznie.

Odpowiednia pielęgnacja


Drewno jest dużo bardziej wymagającym tworzywem, niż płytki lub gres. Przede wszystkim, należy pamiętać o zaimpregnowaniu drewna zaraz po założeniu go na ściany czy podłogę. Najbardziej popularnym sposobem zabezpieczającym jest lakierowanie. Poleca się lakiery poliuretanowy, uretanowy i uratenowo - alkaidowy. Jest jednak pewne ale - podłoga pokryta lakierem staje się śliska i chłodna w dotyku. Z tego powodu, specjaliści polecają drugą metodę, która nie tylko lepiej sprawdza się w przypadku podłogi, ale także wygląda dużo efektowniej - olejowanie. Niestety, olejowane drewno potrzebuje stałej pielęgnacji. Nową warstwę oleju należy nakładać średnio co dwa miesiące, podczas gdy podłoga lakierowana potrzebuje jedynie delikatnych detergentów do czyszczenia.

Olejowane drewno. źródło: budomaxparkiety.pl
Ponadto, należy pamiętać o zabezpieczeniu spoin między deskami, żeby do szczelin nie dostała się woda, ponieważ drewno będzie puchnąć. Służą do tego elastomery, elastyczne tworzywa izolujące.

Decyzja została podjęta?

Jeśli pomimo większego nakładu pracy zdecydujemy się na drewno w łazience, mamy kilka opcji. Do pomieszczeń wilgotnych poleca się drewno egzotyczne, takie jak teak, badi, wenge, cedr i inne. Jeżeli jednak skłaniamy się bardziej ku drewnu rodzimemu, najlepszym wyborem będzie dąb, jesion, modrzew i wiąz. No dobrze, ale jak użyć drewna, żeby nie narazić się na efekt sauny?

Rozwiązania nowoczesne

Na pewno niejednokrotnie rzuciły się wam w oczy piękne salony kąpielowe, które rzeczywiście wyglądały bardziej jak pokój, niż łazienka. W takich realizacjach często używane jest drewno, ponieważ sprawia wrażenie luksusu. Najczęściej jest to wspomniane drzewo egzotyczne.

źródło: homedesignlover.com

źródło: homedesignlover.com

źródło: Pinterest

W tych rozwiązaniach dominują proste kształty, czytelne formy i biel połączona z drewnem. Zazwyczaj panuje minimalizm w dodatkach. Warto zauważyć, że łazienki te mają okno - naturalne światło jest niezwykle ważne w zwalczeniu wyżej wspomnianego efektu sauny.

Łazienki w drewnie także rustykalne...

Drewno świetnie odnajduje się również w rozwiązaniach rustykalnych i skandynawskich. Jest to oczywiście zupełnie inne tworzywo - najczęściej rodzime, bielone, sprawiające wrażenie niewykończonego. Drewno ma widoczne słoje i niedoskonałości.

źródło: Pinterest

W takich wnętrzach często znajdują się drewniane meble oraz dodatki, takie jak drabinka na ręczniki. Znajdziemy w nich także cegłę, wiklinę oraz metalowe elementy w kolorze starego złota lub miedzi. Muszę przyznać, że te wnętrza dużo bardziej do mnie przemawiają, niż te modernistyczne :)

A co, jeśli jednak brakuje nam odwagi lub czasu na pielęgnację drewna?

W takim wypadku z pomocą przychodzą projektanci płytek ceramicznych. Tak, wszystko się zgadza - w ofercie znajdziemy płytki, które "udają" drewno! Według mnie, idealne rozwiązanie dla zabieganych ludzi, którzy łatwo mogą zapomnieć, że minęły już dwa miesiące i należy zaimpregnować podłogę. Ponadto, płytki te świetnie sprawdzą się w przedpokoju, otwartej kuchni lub nawet w salonie. Są odporne na ścieranie i nie musimy się martwić o rozlaną na nie wodę. Położone bez dużych spoin będą wyglądać naprawdę przekonująco.

źródło: Pinterest
A jakie jest wasze zdanie na temat drewna w miejscach, które są narażone na wilgoć? 


3 komentarze:

  1. Drewno w łazience - oczywiście! Drewno na podłodze w łazience... niekoniecznie. Za dużo pracy trzeba włożyć w utrzymanie, choć przyznam że wygląda to imponująco.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie się nie podoba drewno w łazience na podłodze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak to mówią, o gustach się nie dyskutuje :) Chciałam tylko pokazać, że nie jest to niewykonalne, jak może się wydawać.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...